Безбедност
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemPrijem  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  Pristupi  

 

 Пушење - проблем или не?

Ići dole 
+5
Човек са маском
Stefi
Аниматор
Подземље
Кристина :)
9 posters
AutorPoruka
Кристина :)

Кристина :)


Broj poruka : 24
Datum upisa : 22.09.2013
Lokacija : Земља снова

Пушење - проблем или не? Empty
PočaljiNaslov: Пушење - проблем или не?   Пушење - проблем или не? EmptyNed Sep 22, 2013 11:24 am

Можемо да приметимо како је велики проценат људи пушача у друштву. Отприлике сви знамо да је пушење лоша навика, али ипак људи не одустају. Какав је ваш став?

Ево, објавићу један чланак, преузет са Србел-а

Пушење ремети контролу гена у ћелијама плућа и припрема терен за рак

Пушење - проблем или не? Ronald-Kristal

Пушење ствара хаос у генима ћелија плућа, када се попуши и само једна цигарета, а ћелије плућа губе део свог генетског програма. Последица тога је неконтролисана деоба ћелија, чиме пушење припрема терен за рак.” – објашњава др Роналд Кристал са Универзитета Корнел у Њујорку.

„Гени у ћелијама плућа пушача често почињу да се понашају „хаотично”. Крајњи резултат је да постају ”примитивни” и почињу да се неограничено деле што може да води раку.“ – упозорава Роналд Кристал у чланку у научном часопису „Stem Cell“.

„Када се попуши и само једна цигарета, ћелије плућа губе део свог генетског „програма”. Тако постепено постају све примитивније. То не значи да ће сваки пушач неизбежно добити рак али пушење припрема терен за ту болест.” – наводи Кристал.

Кристал је предводио истраживачки тим који је проучавао утицај пушења на гене у ћелијама плућа. У истраживању је учествовало 20 непушача и 31 пушача за које су претпостављали да имају здрава плућа. Већ на почетку истраживања проверили су стање њихових плућа и опште стање и упоредили структуру и садржај ћелија на површини дисајних органа. То је урађено јер су управо ове ћелије у контакту са димом цигарета и управо у њима и почиње развој рака плућа.

Стандардно, активност гена је под строгом контролом организма. У ћелијама плућа активни су гени који одговарају за њихово функционисање, а у неуронима коре великог мозга – за рад самог мозга. Међутим, у ћелијама захваћених раком генетска контрола је поремећена што их наводи да се незаустављиво деле, па се формира тумор који се шири изван самих плућа.

Резултати овог истраживања су показали да ћелије плућа пушача који још немају рак почињу да излазе ван контроле организма већ у раној фази кад је промене на њима немогуће открити стандарданим дијагностичким методама.
Nazad na vrh Ići dole
Подземље

Подземље


Broj poruka : 23
Datum upisa : 22.09.2013
Lokacija : Иза тебе

Пушење - проблем или не? Empty
PočaljiNaslov: Re: Пушење - проблем или не?   Пушење - проблем или не? EmptyNed Sep 22, 2013 11:29 am

Да проблем буде још већи, млади све раније почињу са конзумирањем дувана... Притом не схватају или не желе да разматрају уопште штетност његовог коришћења.

По неким статистикама сваких 8 секунди у свету једна особа умре од последица неке болести изазване дуванским димом!

Са неког сајта преузех и ово:

• Пушење изазива срчани и мождани удар.
• Пушење изазива рак плућа, рак усне, рак језика, рак гласних жица.
• Пушачи ризикују да оболе од рака једњака, рака желуца, рака грлића материце, рака бешике…
• Токсини из цигарета утичу на рад панкреаса и повећавају вероватноћу појаве дијабетеса.
• Пушачи чешће болују од акутних и хроничних болести дисајних органа.
• Пушење изазива болести крвних судова као што су „пушачка нога“ и импотенција.
• Пушење неповољно утиче на плодност код мушкараца и жена.
• Труднице које пуше ризикују да изгубе бебу и оштете њено здравље.
• Деца се угледају на Вас! Деца пушача и сама чешће постају пушачи.
• Деца пушача чешће болују од астме, упале грла и средњег уха.
• Пушење нарушава изглед и здравље ваших зуба, коже, косе, ноктију и др.
• Дувански дим штетно утиче и на непушаче који бораве у задимљеном простору и присилно удишу дувански дим, односно изложени су тзв. пасивном пушењу.

Пушач се класификује као “зависник” када:
• има потребу за цигаретом без обзира на ситуацију
• када је њихово понашање условљено никотином
• не може да се одупре пушењу, чак и када зна да оно може да нанесе штету.
Nazad na vrh Ići dole
Кристина :)

Кристина :)


Broj poruka : 24
Datum upisa : 22.09.2013
Lokacija : Земља снова

Пушење - проблем или не? Empty
PočaljiNaslov: Re: Пушење - проблем или не?   Пушење - проблем или не? EmptyNed Sep 22, 2013 11:32 am

Још један занимљив и информативан текст: Пушење - фактор ризика за здравље
Nazad na vrh Ići dole
Аниматор

Аниматор


Broj poruka : 10
Datum upisa : 22.09.2013

Пушење - проблем или не? Empty
PočaljiNaslov: Re: Пушење - проблем или не?   Пушење - проблем или не? EmptyPon Sep 23, 2013 4:10 am

Поред наведених здравствених проблема ту је и једноставно смрад, жути зуби и жути прсти...

Пушење - проблем или не? Kampanja-protiv-pusenja-3
Nazad na vrh Ići dole
Stefi

Stefi


Broj poruka : 6
Datum upisa : 22.09.2013
Godina : 32

Пушење - проблем или не? Empty
PočaljiNaslov: Re: Пушење - проблем или не?   Пушење - проблем или не? EmptyPon Sep 23, 2013 5:08 am

Разлика је свакако више него очигледна.
Пушење - проблем или не? 197294_126993277451106_274977200_n
Nazad na vrh Ići dole
Човек са маском

Човек са маском


Broj poruka : 6
Datum upisa : 22.09.2013
Lokacija : У средишту торнада

Пушење - проблем или не? Empty
PočaljiNaslov: Re: Пушење - проблем или не?   Пушење - проблем или не? EmptyPon Sep 23, 2013 8:45 am

Пушење представља једну од четири најјаче зависности (како су их доктори градирали од најслабије до најјаче, 1. цигарете 2. алкохол 3. дрога 4. коцкање) и колико год се људи трудили да докажу како пушење није толико штетно, (као пример за то показаће неког Кубанца који има 84 године и пуши сваки дан од своје 6.) када се све сабере и одузме доноси човеку више штете него користи (ако корист уопште може да донесе). Остали чланови су дали конкретне примере зашто је пушење лоше, тако да нема потребе да понављам, али додао бих још да оно уз плућа такође "нагриза" и финансије. Човек плаћа за то што се самовољно трује? Може ли да буде већи апсурд? Већина пушача са мањим буџетом (а таквих у Србији није мали број) ће паре намењене за доручак пре потрошити на паклу цигара. Пушачи непушаче у свом окружењу чине пасивним пушачима и тако не наносе само себи штету већ и људима са којима су окружени. Већина пушача вероватно не зна и мисли да чим престану да пуше, да ће се све вратити у нормалу, али истина је мало другачија...онај ко је пушио, па престао, биће му потребно 10 година да му се плућа исчисте и да дођу у стање каква су била пре почетка пушења. Smile

Пушење - проблем или не? Risks_form_smoking-smoking_can_damage_every_part_of_the_body
Nazad na vrh Ići dole
Кристина :)

Кристина :)


Broj poruka : 24
Datum upisa : 22.09.2013
Lokacija : Земља снова

Пушење - проблем или не? Empty
PočaljiNaslov: Re: Пушење - проблем или не?   Пушење - проблем или не? EmptyUto Sep 24, 2013 4:22 am

Труднице које пуше утичу на ДНК бебе

"Деца чије су мајке и баке пушиле током трудноће имају веће шансе да од детињства оболе од астме а научници су сада схватили и зашто. Нова студија показује да промене у процесу који се зове ДНК метилација, који се јавља пре рођења, може бити узрок проблема" (цео чланак: ЛИНК )


Лоше навике родитеља утичу на ДНК деце

Nazad na vrh Ići dole
Nenad_Srbin




Broj poruka : 5
Datum upisa : 24.09.2013

Пушење - проблем или не? Empty
PočaljiNaslov: Re: Пушење - проблем или не?   Пушење - проблем или не? EmptyUto Sep 24, 2013 9:06 am

Пушење је штетно исто колико је и штетна дрога, само цигарете спорије убијају, али свеједно, пре или касније људи оболе од рака плућа и сличних болести. У здравом телу здрав дух. Спорт, здравље, национализам !
Nazad na vrh Ići dole
kalait

kalait


Broj poruka : 30
Datum upisa : 24.09.2013

Пушење - проблем или не? Empty
PočaljiNaslov: Re: Пушење - проблем или не?   Пушење - проблем или не? EmptyUto Sep 24, 2013 9:09 am

Nenad_Srbin ::
Спорт, здравље, национализам !
Овоме бих додао и образовање.
Nazad na vrh Ići dole
Nenad_Srbin




Broj poruka : 5
Datum upisa : 24.09.2013

Пушење - проблем или не? Empty
PočaljiNaslov: Re: Пушење - проблем или не?   Пушење - проблем или не? EmptyUto Sep 24, 2013 9:21 am

Слажем се.
Nazad na vrh Ići dole
Самотњак

Самотњак


Broj poruka : 27
Datum upisa : 24.09.2013
Godina : 33

Пушење - проблем или не? Empty
PočaljiNaslov: Re: Пушење - проблем или не?   Пушење - проблем или не? EmptyUto Sep 24, 2013 10:18 am

Или како би мој тренер рекао, у здравом духу здраво тело.Wink Мислим да су сви пушачи свесни штетности дувана, а већина га је свесна и пре хего што почне са пушењем. Ја сам почео пушити почетком осмог разреда, и радио сам то из "фазона", није ме баш било брига за последице. Мислим да је ту генерални проблем. Медији су бар пре, пошто не гледам тв већ 3-4 године па не знам, приказивали фрајере и фаце у већини случајева са цигаретама. Није могуће да се неком свиди тај прљави, смрдљиви отров завијен у папир, него се на силу навуку људи покушавајући да се "уклопе" у друштво. Има књига (знам да звучи безвезе, али је стварно добра и ако има неко ко не може да се реши тог проблема, вреди покушати са њом, не може да шкоди) зове се "најлакши начин да оставите пушење" написао Алан Кар, и баш се бави тим питањем о пушењу и настојању младих да буду прихваћени, па ао погледамо тако најчешће млади и постану наркомани, а пушење није ништа друго него облик наркоманије. Мени је књига помогла и престао сам пушити кад сам је прочитао. Нисам пушио годину и 2 месеца, да би поново пропушио у истрази. На крају сам свакако оставио шљам и не пушим од априла прошле године. Али овај пут ми није требала књига. Smile Само контам да колико људи око мене пуше, да ми је исто као да пушим паклу дневно. Smile Као и за све остало само треба имати воље. Пошто тренутно не можемо ни на који начин изоловати људе од цигарета и пушача, треба младе покушати усмерити на прави начин, па да не дођу у искушење да пропуше, или не дај боже да се дрогирају, а за оне који су већ пушачи, само бацити и више никад узети.
Nazad na vrh Ići dole
Македонец

Македонец


Broj poruka : 10
Datum upisa : 02.10.2013

Пушење - проблем или не? Empty
PočaljiNaslov: Re: Пушење - проблем или не?   Пушење - проблем или не? EmptySre Okt 02, 2013 6:50 am

Кукумачемо да немамо посла и новаца а за цигар имамо!?

Ко не тежи што складнијем телу, духовном и физичком здрављу не може се од њега очекивати ни да буде квалитетан родитељ а камоли војник револуције.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





Пушење - проблем или не? Empty
PočaljiNaslov: Re: Пушење - проблем или не?   Пушење - проблем или не? Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Пушење - проблем или не?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Рад и проблем запошљавања

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Безбедност :: Дискусије :: Друштво-
Skoči na: